Itsenäiset eläinlääkäriyhdistykset

Eläinlääkäreiden alakohtaiset erikoisyhdistykset ja alueelliset paikallisseurat ovat itsenäisiä yhdistyksiä, joiden kanssa liitolla on yhteistoimintaa koulutus- ja järjestöasioissa sekä palkkauskysymyksissä.

Yhdistysten aktiivit: ilmoittakaa muutoksista Eläinlääkäriliiton toimistoon, toimisto(at)sell.fi.
Yhdistykset vastaavat itse tietojen ajantasaisuudesta.

Erikoisyhdistykset - Specialföreningar

Assistenttieläinlääkärien yhdistys r.y. - Assistentveterinärernas förening r.f.
Puh.joht: Matti Kaikkonen, HYELTDK, PL 57, 00014 Helsingin yliopisto, työpuh. (09) 70 851

Eläinlääketieteen kandidaattiyhdistys EKY ry
www.eky-ry.fi

Eläinlääkärihygieenikkojen yhdistys r.y. - Veterinärhygienikernas förening r.f.
www.ehy-ry.fi

Eläinlääkärimikrobiologien yhdistys - Veterinärmikrobiologernas förening
Puh.joht: Marja-Liisa Hänninen, HYELTDK, PL 66, 00014 Helsingin yliopisto, puh. virkaan 029 415 7113
Sihteeri: Sirkka-Liisa Korpenfelt, Evira, Mustialankatu 3, 00790 Helsinki, työpuh. 050 351 0308

Koe-eläinlääkäreiden yhdistys - Finnish Association for Laboratory Animal Veterinarians - FALAV ry
Koe-eläinlääkäreiden yhdistys - Finnish Association for Laboratory Animal Veterinarians - FALAV ry
Puh.joht: Hanna-Marja Voipio, Koe-eläinkeskus, PL 5000, 90014 Oulun yliopisto, puh. 040 7421 085
s-posti: Hanna-Marja.Voipio@oulu.fi
Sihteeri: Kristiina Haasio, Orion Pharma, R&D, PL 65, 02101 Espoo, puh. 010 426 2878,
s-posti kristiina.haasio@orionpharma.com

Klinikkaeläinhoitajat r.y
www.klinikkaelainhoitajat.fi

NKVet (Nordisk kommitte för veterinärvetenskapligt samarbete)
Puh.joht: Tore Tollersrud (Norja)
Sihteeri: Pia Vennerström (Suomi)
Suomen Eläinlääkäriliiton edustajat:
Liisa Sihvonen, liisa.sihvonen@evira.fi ja Suvi Taponen, suvi.taponen@helsinki.fi

NoVAS (Nordic Veterinary Acupuncture Society)
Puh.joht: Anna Hielm-Björkman, Kliinisen hevos- ja pieneläinlääketieteen laitos, PL 57, Helsingin yliopisto, puh. (09) 1915 7391, anna.hielm-bjorkman@helsinki.fi
Sihteeri: Susanne Lindahl, Vikbolandets Smådjursmottagning, Getlundsvägen 1, 61024 Vikbolandet, Sverige, puh. +46 1255 0080, fax. +46 1255 0050, susodag@telia.com 

Poroeläinlääkäriyhdistys r.y.
Puh.joht: Tarja Kujala, puh. 0400 397 733, tarja.kujala@rovaniemi.fi
Sihteeri: Maarit Salmi, puh. 040 820 2623

Suomen Eläinlääkäreiden Homeopatiayhdistys r.y.
Puh.joht: Raija Hallamaa, Nummelan Eläinlääkärit, Pisteenkaari 4, 03100 Nummela, puh. (09) 222 1905
Sihteeri: Berndt Aminoff, Sallilan Eläinlääkintäpiste, Vävyntie 3, 28330 Pori, puh. (02) 646 2450

Suomen Eläinlääkäreiden Kehitysyhteistyöjärjestö SEK ry
www.sek-ry.fi 

Suomen Eläinlääkäripraktikot r.y. - Finlands Veterinärpraktiker r.f.
www.sep.fi 

Suomen epidemiologian seura
www.finepi.org 

Suomen Kunnaneläinlääkäriliitto r.y. - Finlands Kommunalveterinärförbund r.f.
www.suomenkunnanelainlaakariliitto.fi 

Suolet eli suomalaiset eläinlääketieteen opiskelijat Tartossa ry
www.suolet.fi 

Suomen lääkäreiden akupunktioyhdistys r.y.
Puh.joht: Ulla Bennour
Sihteeri: Jyrki Sihvonen, Heinätie 3, 20780 Kaarina, puh. (02) 243 3039
Varapuheenjohtaja: ELL Matti Tikka, Lemmikinkatu 1, 53810 Lappeenranta, puh. 040 5073321, s-posti: matti.tikka@fimnet.fi

Suomen Oftalmologieläinlääkärit r.y. - Finlands Sällskap för Veterinär Oftalmologi r.f.
Puh.joht: Elina Pietilä, Kliinisen hevos- ja pieneläinlääketieteen osasto ELTDK HY, 00014 Helsinki, puh. 09-191 57295, s-posti: elina.pietila@helsinki.fi
Sihteeri: Miia Nyrhilä, Eläinklinikka Evidensia Seinäjoki, Ravitie 8b, 60120 Seinäjoki. p. 020 1750 180
s-posti: miia.nyrhila@evidensia.fi 

Suomen Tarkastuseläinlääkäriyhdistys r.y. - Finlands Besiktningsveterinärförening r.f.
Puh.joht: Kristiina Törmä, puh. +358 50 410 6103, s-posti: kristiina.torma@evira.fi
Sihteeri: Else Anttila, puh. +358 40 183 8952, s-posti: else.anttila@evira.fi

Suomen Yksityiset Eläinlääkärit ry. - Privata Veterinärer i Finland r.f.
Puh.joht: Timo Talvio, Etelä-Helsingin Eläinlääkäriasema, Kivenhakkaajankatu 2, 00150 Helsinki,
työpuh. (09) 604 062
Sihteeri: Ulla Suutarinen, Artturi Kanniston tie 10 C 27, 00320 Helsinki, työpuh.
(09) 857 2113, faksi (09) 857 1477

Tuotantoeläinlääkäriyhdistys r.y.
www.tey.fi 

Paikallisseurat - Lokalföreningar

Helsingin Eläinlääkäriseura - Helsingfors Veterinärsällskap
Puh.joht: Mirja Kaimio, Ollilantie 22, 00780 Helsinki, s-posti: mirja.kaimio1@luukku.com, puh.
(09) 389 4138
Sihteeri: Seppo Juntunen, Dagermosantie 19 B, 01100 Itäsalmi, s-posti: seppo.juntunen@apexelainkli.fi,
työpuh. (09) 351 4840

Hämeen-Satakunnan Eläinlääkäriseura
Puh.joht: Netta Tammisalo, puh. 0400 531 525, s-posti: netta.tammisalo@fimnet.fi
Sihteeri: Riitta Mangs, puh. 050 349 4612, s-posti: riitta.mangs@gmail.com

Keski-Suomen Eläinlääkäriseura
Puh.joht: Pirkko Lahtinen, s-posti: pirkko.lahtinen@fimnet.fi
Sihteeri: Laura Tarvainen, s-posti: laura.tarvainen@sell.fimnet.fi

Lounais-Suomen Eläinlääkäriseura - Sydvästra-Finlands Veterinärsällskap
Puh.joht: Reija Tammisalo, puh. 040 508 6044, s-posti: reija.tammisalo@fimnet.fi
Sihteeri: Ava Sovijärvi, s-posti: ava.sovijarvi@mil.fi

Pohjois-Suomen Eläinlääkäriseura
Puh.joht.: Saana Manninen, s-posti: saana.manninen@live.com
Sihteeri-rahastonhoitaja: Miika Kilpeläinen, puh. 040 836 0583, miika.kilpelainen@fimnet.fi

Pohjanmaan Eläinlääkäriseura - Österbottens Veterinärsällskap
www.pohjanmaanelainlaakariseura.com

Savo-Karjalan Eläinlääkäriseura
www.savokarjalanelainlaakariseura.fi