Luennoitsija Svensson

Vasikoiden hyvinvointia: Catarina Svensson

Osion ulkomainen luennoijavieras on Catarina Svensson Ruotsista, joka avaa tulevan vuoden kansallisen terveydenhuollon Katse vasikkaan -kampanjan. Kampanjan tavoitteena on parantaa vasikoiden hyvinvointia, vähentää niiden kuolleisuutta ja parantaa tilojen kannattavuutta.

Svensson valmistui eläinlääkäriksi Uppsalassa vuonna 1988 ja väitteli eläinlääketieteen tohtoriksi Skarassa vuonna 1994 aiheesta Bovine coccidiosis with special reference to Eimeria alabamensis infections in grazing calves. Vuonna 1999 hän toimi märehtijöiden sisätautien apulaisprofessorina ja vuosina 2002-2010 tuotantosairauksien professorina Ruotsin maatalousyliopistossa. Tänä vuonna hän on siirtynyt terveydenhuoltoeläinlääkäriksi Hansa Husdjur -kotieläinyhdistykseen Kalmariin.

Viimeisen kymmenen vuoden ajan hän on tutkinut vasikoiden sairastuvuutta ja kuolleisuutta sekä niihin vaikuttavia tekijöitä Ruotsin maatalousyliopistossa Uppsalassa. Hän on keskittynyt eri ikäryhmien ja ryhmäkasvatuksen riskitekijöihin. Hän pitää ongelmien aiheuttamien pitkäaikaisvaikutusten selvittämistä tärkeänä keinona motivoida tuottajia parantamaan vasikoiden hoitoa ongelmien vähentämiseksi.

Katse vasikkaan -luentojen tavoitteena on antaa käytännön työhön sopivia eväitä parantaa vasikoiden elämää ja vähentää niiden kuolleisuutta yhteistyössä tuottajien kanssa.